Luhačovice na mapě - klikněte pro seznam portálů 250 vybraných měst České republiky
Portál Luhačovice
Domů - Portál LuhačoviceKontaktyVytisknoutMapa stránek
Hledat
v sekci
HLEDAT
Vítá Vás informační portál města Luhačovic, součást celorepublikového projektu portalymest.cz!

Úvodní stránka > Tipy na výlet > Příroda > Přírodní zajímavosti > Národní přírodní rezervace Javorina

Upozornění

Tyto stránky vyžadují povolený JavaScript. Pokud chcete využívat všech možností, které projekt portalymest.cz nabízí, doporučujeme JavaScript zapnout.

Národní přírodní rezervace Javorina

Fotogalerie:
Národní přírodní rezervace Javorina
Národní přírodní rezervace Javorina
Národní přírodní rezervace Javorina
Národní přírodní rezervace Javorina
Národní přírodní rezervace Javorina
Národní přírodní rezervace Javorina
Národní přírodní rezervace Javorina
Národní přírodní rezervace Javorina

Náhled webové stránky:
Náhled stránky: Národní přírodní rezervace Javorina

Schránka:
Přidej do schránky.

Lesní porost na severním svahu Velké Javořiny (970 m n. m.), k. ú. Strání, okres Uherské Hradiště, V: 165,89 ha, n.v.: 560 m - 935 m. Vyhlášena v roce 2007, její součástí jsou i dříve vyhlášené NPR Javořina a PR Javořina. Původní listnaté porosty ponechané samovolnému vývoji, tvořené převážně bukem, klenem a jasanem, ve vrcholové části pralesovitého charakteru. Vyhlášené ochranné pásmo tvoří vrcholová horská louka.

Podloží tvoří zvrásněné sedimenty bělokarpatské jednotky magurského flyše, javorinského souvrství, s drobně až středně rytmickými vrstvami s převahou pískovců (spodní paleocén - svrchní křída). Nejvyšší vrcholová část hřbetu má příkré svahy orientované převážně k severu a severozápadu.

Lesní porosty jsou tloušťkově i výškově diferencovány a mají pralesovitý charakter. Na bizarní tvary stromů při horní hranici lesní části významně působí vrcholový fenomén hřbetu Javořiny. V lesní části rezervace je vyvinuto několik typů lesní vegetace. Na mírnějších svazích jsou to květnaté bučiny, na prudších sklonech na skeletovitých půdách suťové porosty.Ve stromovém patru převládá buk lesní, spolu s jasanem ztepilým a javorem klenem. V podrostu se vyskytují sněženka podsněžník, dymnivka dutá, kapradina laločnatá ,mléčivec alpský, měsíčnice vytrvalá a vrbovka alpská. Před časem zde byl nalezen i vzácný lišejník Thelopsis rubella. Na vrcholové louce dominuje smilka tuhá a roste zde několik druhů orchidejí – hlavinka horská, pětiprstka žežulník a vstavač mužský.

Na vrcholové louce i v průsecích lesních cest žije ještěrka živorodá. V lesním porostu se vyskytuje mlok skvrnitý. Hnízdí zde strakapoud bělohřbetý, kos horský, lejsek bělokrký, rehek zahradní a další lesní druhy. Vrcholová louka je hnízdištěm skřivana polního, lindušky luční a bramborníčka hnědého. Vyskytuje se zde celá řada bezobratlých, typických pro horské a karpatské lesy, zejména plži modranka karpatská, vlahovka karpatská a skalnice lepá.

Střevlíkovité brouky reprezentuje Pterostichus pilosus, P. foveolatus, Abax schueppeli subsp. rendschmidtii, Carabus obsoletus a další lesní druhy. Ve dřevě odumřelých buků se vyvíjí roháček bukový, ve starých choroších velmi vzácný brouk Mycetoma suturale. V pralese žijí vzácní nosatci Otiorrhynchus equestris, Donus ovalis, Barynotus moerens a Alophus weberi a velmi vzácný, vymírající hnojník Aphodius hoberlandti. Na březích potoků ve stržích žije náš největší sekáč Gyas titanus. Dosud zde bylo zjištěno 38 druhů pavouků.

Již v roce 1909 zde původní majitelé, Lichtenštejnové, vyhlásili ochranný režim podobný dnešnímu. V 50. letech se v lesním porostu provádělo odstraňování souší a vývratů. V současné době je území ponecháno přirozenému vývoji. Vrcholová louka je jednou ročně kosena.

V minulosti zde byly prováděny probírky, v současné době jsou však porosty ponechány přirozenému vývoji. Na celé ploše přirozeně zmlazuje javor klen, místy i buk.Adresa a kontaktní informace:
NÁRODNÍ PŘÍRODNÍ REZERVACE JAVORINA
LUHAČOVICE
763 41  BISKUPICE U LUHAČOVIC

telefon:+420 577 119 626
fax:+420 577 119 626

Poznámka:
Adresa tipu na výlet může být pouze orientační.

Adresa na mapě:
GPS: N49°4'19,56"; E17°51'0,00"
Další kategorie, kde se záznam nachází:
Zpráva pro Národní přírodní rezervace Javorina
Vaše jméno:

Váš email:

Váš telefon (+420XXXYYYZZZ):

Zpráva:

Obrázek s 4-místným kódem (pokud je kód nečitelný, můžete ho nekonečně měnit)

4-místný kód z obrázku fialovou barvou:

A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj
ID záznamu: 976

Hledej v okolí

přetažením ikony nastavíte vaši pozici na mapě
přetažením ikony nastavíte velikost okruhu vyhledávání
Hledej v okruhu do vzdálenosti km Nastav

Facebook

Sdílejte

Sdílejte: Portály měst
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Sdílejte: Portál Luhačovice
A co vy na to? Facebook Twitter Google záložka Delicious záložka Linkuj

Rádi uvítáme

Součást celorepublikového projektu portalymest.cz!
Domů | Kontakty | Novinky | Mapa stránek | Vytisknout | Přidat do oblíbených
Copyright © 2008 - 2018 www.portalymest.cz, všechna práva vyhrazena